TYJÁTRFEST
TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy a také Slovenska. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Brna, Olomouce, Mladé Boleslavi, Pardubic, Trnavy, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Zlína a odjinud. Své místo tu mají také hudebníci, výtvarníci, filmaři a umělci řemesla kejklířského, žonglérského, siláckého, kouzelnického, ohňového a všelikého jiného. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Magic Alex, Železný Zekon, Miluška Voborníková a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

DIVADLA
Hoffmannovo divadlo Uherské Hradiště:
MILENKA ZA DVEŘMI aneb TAHAT ČERTA ZA OCAS
Bláznivá situační komedie lehce inspirovaná francouzskou komedií – Dva na kanapi – Marca Camolettiho a internetovými hláškami. Někdy je až neuvěřitelné co všechno se může stát. Stačí, aby si rozvádějící se manželé – ona cvokařka
a on funebrák - představili své nové budoucí partnery. A někdy i to, co se jeví jako skutečnost, může být jinak.
Hrají: Jana Venosová, Niky NekoJinx Hauerlandová, Karel Hoffmann, Petr Hoffmann a Radim Černoch.

Tylova herecká škola Kutná Hora:
PANSTVÍ PANA NORISE

Na opuštěném panství zůstalo služebnictvo
i po smrti majitele. Když se tam nečekaně objeví jeho dvě dcery, začnou se dít věci... Komedie Pavla Jecelína a Lucie Kadlečkové o sluhovi a kuchaři, dvou dědičkách, jednom zvířeti
a několika záhadách. Veselého studenti herectví uvedli hru v premiéře letos v únoru na velké scéně Tylova divadla. Z TyjátrFestu ji posílají jako pozdrav do nebe svému kamarádovi Víťovi Veselému.
Hrají: Tomáš Vinduška, Jiří Brzobohatý, Kristýna Zemanová, Kristýna Zinková, Pavel Kubelka, Ondřej Krejčík a Václav Veselý.

Túlavé divadlo Trnava:
RÓMEO, JÚLIA A VÍRUS

Ako by vyzeral vzťah Rómea a Júlie – večných milencov v súčasnom svete technológii kedy sa už dá vzťah rozvíjať oveľa lepšie virtuálne, než skutočne? Humorné rozprávanie o láske, rýchlej dobe a zlobe medzi Montekovcami a Kapuletmi. Hra o tom, že láska kvitne v každom veku a Júlia nemusí mať nutne šestnásť. Shakespearovská klasika v historických kostýmoch, súčasným jazykom a živou hudbou.
Hrajú: Lucia Hurajová, Štefan Richtárech, Štefan Martinovič, Martin Meľo a Jakub Nvota.

Divadlo Neškvor Zruč nad Sázavou:
JELITO, KOPYTO, PLATÍ TO

Je pátek, Bohouš s Fandou jdou na oslavu, do práce musí až v pondělí. Zdá se, že dobré vyhlídky nemůže nic ohrozit... Herecký opus autora Pavla Jecelína nese znaky typické pro tento soubor již několik let: hravost, autenticita, absurdita. Tentokrát jde o neuvěřitelnou anabázi outsidera k cestě za penězi. Budete svědky řady nápaditých a neotřelých situací, gagů, paradoxních slovních spojení
i nečekaného rozuzlení.
Hrají: Ondřej Hampl, Václav Veselý, Pavel Jecelín.

Divadlo Do Houslí Brno:
NAPOSLED A POPRVÉ

Jedinečný večer ve stylu Stand-up comedy. Divadlo Do Houslí bude na TyjátrFestu vystupovat už podesáté, a proto si pro svůj milovaný festival připravilo něco zcela výjimečného - jedinečný večer ve stylu Stand-up comedy, u nás známý jako Na stojáka, během kterého uvidíte jednotlivé herce při sólových komediálních výstupech. Nepůjde
o klasické divadelní představení, ale o program vytvořený speciálně pro kaňkovský amfiteátr, který bude premiérou i derniérou zároveň. Zcela sami, vyzbrojeni pouze mikrofonem a odvahou, si před vás stoupnou a pokusí se vás pobavit: Michaela Doleželová, Roman Vencl, Vendula Fialová, Jan Ťoupalík a Tomáš Krejčí.

Divadlo Pruhované panenky:
O SNĚHURCE

Poetické divadlo pro děti a dospělé, milující krásy starých časů, tradice, řemesla, zapomenuté věci, lesy, vůně, kouty a cesty. Hledáme propojení mezi jemností, hloubkou a klauniádou. Jemně strašidelná klasická pohádka vsazená do dávné poezie. Staré kufry, stojany na noty, trpaslíci
z dřevěných špalíků, loutka Sněhurky v životní velikosti. Představení doprovází hra na různé obvyklé i neobvyklé nástroje - tibetské mísy, dešťovou hůl, kytaru, flétnu, buben, zvonky
a chřestidla. Ve výtvarných dílnách si děti mohou vyrobit svého trpaslíka pomocí dřevěných klacíků a bavlnek.

MUZIKA
Dream Drum by Susha
Profesionální vystoupení bubeníků a bubenic spojené i s pohybem za bubny. Většinou je doprovází ještě jeden dechový nástroj a můžou proto zahrát nejen klasickou brazilskou sambu ve stylu latinskoamerických karnevalů, ale jakoukoli věc i na přání posluchačů. Hráli již skladby od Michaela Jacksona, staré popové hity, ale i swingové klasiky. Show pod širým nebebem doplní tvůrčí dílná – boomwhackers.

Voxel
Mladý talentovaný popový zpěvák a písničkář se ve skutečnosti jmenuje Václav Lebeda. V roce 2014 vydal debutové album All Boom! a přidal druhé, nazvané Motýlí efekt. Hrával punkrock, prošel si Superstar, zpíval po diskotékách, až skončil jako pohodář v houpací síti se španělskou v ruce a se známými skladbami Jednou, Trip, V naší ulici, V čase zpátky, 5.song a další. Objev roku v anketě Žebřík 2014, o rok později vítěz kategorie Český slavík Mattoni Hvězda internetu, nyní na pódiu TyjátrFestu.
Bechy & Force Major
Bechy je zpěvačka z Prahy, která odstartovala svoji kariéru v roce 2010, kdy se začala objevovala na stagi po boku Foggy Fogoshe, Mickeyho a Febia. Za pět let svého působení má za sebou Bechy zhruba 80 vystoupení, mimo jiné i s kapelou Mono Love, Forbidden Fruit, zélandskými The Rude Boyz a v neposlední řadě s jamajskou reggae ikonou Keith Blair aka Anthony B.

Tereza Holubová
Mladá znojemská písničkářka, jejíž tvorbu ocenil dokonce ostravský bard Jarek Nohavica. Slovy chvály nešetřil ani Tomáš Klus. Společným znakem všech tří jmenovaných je vlastní tvorba. Mladá studentka ale na rozdíl od dvou zmíněných ostřílených muzikantů stojí teprve na startovní pěvecké čáře, a tak i když ji pochvala a pomoc uznávaných zpěváků těší, neusíná na vavřínech a dál veškerý svůj volný čas věnuje hudbě a zpěvu.

Podjavořičan
Soubor Podjavořičan byl založen v dubnu 1989. Ve svých řadách sdružuje mladé lidi se zájmem o folklór a zvyky z oblasti Horácka, především z Telče a okolí. Místní lidovou tradici oživuje pořádáním Horáckého bálu, Vítání jara, Masopustní merendy, Jarmarku. V posledních letech spolupořádá s městem Telč Májové slavnosti, na nichž mají možnost prezentovat se další folklorní soubory jak české, tak i zahraniční. Do Kutné Hory přijíždí v rámci Ozvěn festivalů měst UNESCO.

ZÁBAVA
Novus Origo a light show z Polné
Společenstvo meče a ohně. Kam nesmí oheň, vpustí světlo. Působivá hra světla a tmy dostane diváky do té správné a slavnostní atmosféry. Moderní light technologie spolu v UV aktivním oblečením jistě zapůsobí i při zahajovacím festivalovém večeru. Skupina Novus Origo vznikla na začátku roku 2010 po rozdělení několika skupin. Zabývají se fire-show, light-show, šermem z období gotiky, nebo zajišťují akce s historickým nádechem od A do Z.
Richard Nedvěd a stand-up comedy známého baviče
Tento americký styl humoru předvádí zatím jako jediný v ČR. Jedná se o propojení kouzel, zábavy a gagů. Vystoupení je založeno převážně na interakci s divákem. Poprvé tento nový druh magie představil v pořadech Na stojáka. Kouzelník, humorista, trapnomág, iluzionista a klavírista - kouzelnické a iluzionistické triky,
v nichž dosáhl bezmála dokonalosti.
Richard Nedvěd začal s kouzlením v roce 1999 a o 9 let později se stal profesionálem. Se svými stand-up comedy nejdříve vystupoval na kouzelnických soutěžích, barech a firemních akcích... až se objevil v soutěži Česko Slovensko má talent.

Mitril - hravé kejklování a fire show
Poprvé Michal Tříska přičichl k žonglování v roce 2007 a od té doby nedokázal přestat. Od žonglování v pokojíčku a mezi spolužáky se posunul na jeviště a začal vystupovat na veřejných akcích. První rok pod značkou skupiny Non Sancti a po roce si vytvořil vlastní show
a začal spolupracovat s cirkusem. Můžete ho potkat na české scéně i v zahraničí. Pravidelně vystupuje ve švýcarském klubu "Alice Choo"
v Zurichu a objíždí evropské metropole, kde se věnuje street show.

PRODUKCE
Václav Veselý | zakladatel, ředitel a dramaturg
Eva Bicanová | administrace, ekonomika
Martin Koudelka | jevištní mistr
Pavel Bečán | mistr zvuku a světel
Iva Pilcerová, Martin Betuštiak | prodej vstupenek a suvenýrů
Daniel Dvořák a Martina Tůmová | asistence a catering
Jakub Sloup, Jaroslav Beran | filmový záznam, fotodokumentace
Tomáš Vinduška, Pavel Kubelka, Ondřej Krejčík, Aiko Novák | stavby, koordinace
Renata Vindušková, Kristýna Zemanová | servis, asistence