TYJÁTRFEST
TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy a také Slovenska. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Brna, Olomouce, Mladé Boleslavi, Pardubic, Trnavy, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Zlína a odjinud. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Voxel, Pavel Calta, Richard Nedvěd, Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Magic Alex, Železný Zekon a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit. Zakladatel TyjátrFestu Václav Veselý za něj získal Cenu města Kutné Hory v oblasti kultury za rok 2004.

DIVADLA

Túlavé divadlo Trnava: NonSENs Noci svätojánskej
Túlavé divadlo je známé svojimi pouličnými verziami slávnych Shakespearových tragédií, ktoré dokázalo obratne prerobiť na komédie a prebásniť. Teraz však tvorcovia Túlavého divadla siahli prvý krát po Shakespearovej komédií ako takej a venovali ju predovšetkým mladému publiku, ktoré sa ešte s klasickými titulmi len zoznamuje. Inscenácia plná humoru, vášne a lásky. V svätojánsku noc sú dovolené kúzla, čary a mágia, ktorá môže z ľudí robiť bláznov, dať im hoci osliu hlavu, ale zároveň ich priviesť k rozumu.
Hrají: Jakub Nvota, Štefan Richtárech, Lucia Hurajová / Danica Matúšová, Zuzana Kyzeková, Štefan Martinovič, Danka Mackovičová, Rado Hudec.

Waxwing Theatre: SMYSL KURA
Rytíř hledá svůj účel. Zloděj hledá spásu. Babička se strašlivým tajemstvím hledá kuře, které zmizelo. Celý svět visí na řeznickém špalku, zbývá jen dost času na poslední danse macabre. Loutková inscenace Smysl Kura s živou hudbou je střídavě komická, jímavá a krutá, když zvažuje otázku: jak zvrátit tok času?
Koncept: Zuzana Smolová a Peter Gaffney / Loutky: Peter Gaffney / Hudba: Zuzana Smolová & Peter Gaffney Určeno pro dospělé a děti 10+

Divadlo za oponou: CENTRAL PARK WEST
Jednoaktová komedie od mistra vytříbeného humoru Woody Allena. Psycholožka, právník, dáma z lepších kruhů a neúspěšný spisovatel. Zklamání, zrada, nepochopení, deprese - ale hlavně spousta skvělé zábavy. Jak tato čtveřice vyřeší svou propletenou krizi? Bude muset do hry vstoupit pátý hráč, aby se vše vysvětlilo? A kdo na koho na závěr vystřelí?
Hrají: Kristýna Zinková, Tereza Tahadlová, Ondřej Krejčík, Martin Čerych, Nicola Trzaskaliková. Úprava a produkce: Václav Veselý. Režie: Jakub Sloup
Představení pro osoby mladší 15 let nemusí být zcela vhodné!

Divadlo Zaseto: SHOES JANA KRAUSE
Zaměřují se na originální autorskou tvorbu s cílem oslovit diváka moderním současným, často až absurdním humorem. Divadlo se výhradně zaměřuje na komedie, které jsou inspirované aktuálním děním ve společnosti. Záměrně se nevyhýbá kontroverzním tématům a s nadsázkou poukazuje na skutečnou podstatu mezilidských vztahů. Na TyjátrFest přijíždějí s čistou parodií na TV show Jana Krause, jejíž hosty budou: Jiří Ovčáček, Ondřej Hejma, Dagmar Havlová, Miroslav Vychodil - mistr světa v masturbaci a jeho svátost 14 dalajlama.

B.I.Z.O.N.I.: Impro divadlo
Blázniví Improvizátoři Zoufale Odhodlaní Nepřestat Improvizovat. Nejsou jen improvizátory. Jsou hlavně lidmi, kteří se chtějí kreativně bavit a chtějí bavit ostatní. Jejich "improDomov" je v Hradci Králové, ale občas vyjedou na výlet i do jiných končin České republiky, kde ukazují "zač je toho impro"! Mají nažhavené elektronky na každého diváka! Odreagování a zábava na úrovni pro muže i ženy, staré i mladé, jakékoliv barvy kůže, zaručena!

Divadlo za oponou: ZASE TI TUPITELÉ
V obci právě probíhá zasedání zastupitelstva. Místní zastupitelé mají na programu několik důležitých bodů, během kterých se ukáže, že není velkého rozdílu mezi vysokou politikou a politikou komunální. I zastupitelé se musí vyrovnat s korupcí, střetem zájmu, hloupostí a populismem. A i tady platí, že nejvíc času se věnuje těm největším hloupostem. Jednoaktová hra z jednacího sálu zastupitelstva je čirá politická satira, která zjednodušeně ukazuje, na jakých principech funguje politika všude na světě. A třeba před blížícími se komunálními vobami.
Hrají: Jiří Brzobohatý, Renata Vindušková, Iva Pilcerová, Martin Kubelka, Jakub Sloup, Martin Čerych, Pavel Kubelka, Klára Kopčiková, Kristýna Zemanová.

MUZIKA

Double Guitar Band
Koncert výrazných, nejen jazzových instrumentalistů pod rytmickým dohledem roudnického bubeníka Jana Červenky (bubeník první dámy českého jazzu Jany Koubkové). Jak již název napovídá, těleso je netypické právě obsazením dvou jazzových kytar, díky čemuž vznikají osobité interpretace známých jazzových a latin standardů. Kapela působí ve složení Bohumil Dvořák a Roman Čermák – kytary, Marek Lánský – kontrabas, Jan Červenka - bicí. Společně podniknou hudební výlet napříč žánry, od blues, jazzu, latin, jazzrocku, funku, groovu až po gipsy swing.

Vinc
Dokud se zpívá, ještě se neumřelo," tuhle frázi určitě všichni znáte. A Vinc to mám podobný. "Dokud dýchám, doufám." Tohle není hudební projekt. Tohle není kapela. Není to ani přesně žánrově zaškatulkovatelný. Je to o písničkách. A písničky jsou o životě, lásce, radostech i zklamání. Ty písničky jsou o Vás a jsou pro Vás. Tak napněte uši a poslouchejte. Uslyšíte písně Nesčetněkrát, Všemocná, Marná sláva či Malý město.

Ady Ferguson Band
Ady Ferguson, zpěvák a skladatel pochází ze Sunderlandu v severovýchodní Anglii. Ady spolupracuje, jezdí na turné a doprovází hudebníky jako jsou Kieran Halpin, Beverly Knight, Boo Hawerdine, Baz Warne (Stranglers) a Roberto Fanseca. Po vydání nového, kritiky ceněného LP "Signals" se Ady Ferguson (kytara, zpěv) spojil s Ondrou Rieglem (housle, basa), aby vytvořili intimní akustické představení s prvky blues, soulu, jazzu a folku. "Obdařen oduševněle melancholickým hlasem, zpívá Ady Ferguson o lásce, životě i kabátech z ovčí kůže." (Paddy McDee, Radio BBC).

Cémtézekom: Cimbálová muzika Tomáše Zouhara
Začali hrávat jako hudecká kapela již před více jak 20 lety. Díky studiím některých našich členů na brněnských školách měli možnost poznat odlišně pigmentově zbarvené kamarády. Společně hrají takovou muziku, která snad nikoho nenechá v klidu u stolu. A někteří si s nimi opravdu rádi zazpívají. Aktivně hrajeme od roku 1991 a za svou více než patnáctiletou existenci jsme hráli při všech možných příležitostech. Na TyjátrFestu nechyběli například při pořadatelových čtyřicetinách. A už jsou tu zas!

DALŠÍ UMĚNÍ

Společnost Chůdadlo
Kejklířskou pohádku s loutkami z recyklovaných materiálů o starých a zdánlivě nepotřebných cirkusových zvířátkách, která prchnou zlému principálovi, vystřídají chůdaři s obříma rukama, procházející mezi návštěvníky a chtějící poplácat vás po rameni nebo po zadku. Uvidíte i nadčasové, veselé, kejklířské představení, uvařené dle klasického komediantského receptu: žonglování s vajíčkem, pochodní a pánvičkou.
Sami se stanete žongléry s hromadu rekvizit při žonglérském workshopu. Večer se můžete těšit na ohňovou show, kdy kejklíři tančí s tyčemi, obřími ohnivými koulemi a žonglují s pochodněmi.

Karel Pomahač
Kouzlení už dnes není jenom o tahání králíků z klobouku a spojování kruhů, je to především skvělá zábava, kterou na TyjátrFest přiváží Karel Pomahač. Malí i velcí návštěvníci se budou výborně bavit i žasnout zároveň a odnesou si domů nezapomenutelný zážitek. Karel Pomahač se věnuje kouzelní profesionálně od roku 2009 a má za sebou nespočet vystoupení, spokojených klientů i úspěchů v oblasti mikromagie na poli českého kouzelnictví.

Šermířská skupina MOR
MOR, neboli Malá Organizece Rytířů, je kutnohorská skupina historického šermu se zaměřením na technický šerm německé školy, vedená Markem Zrubcem. Dnes tvoří skupinu přátel, věnujících se soubojovému, bitevnímu i scénickému šermu. Skupina má velmi široké zaměření, kromě krokujících nováčků je tedy možné při tréninku spatřit členy věnující se jak šermu mečem, tak třeba boji s kopím, nožem či holí. Kromě pravidelných tréninků se skupina věnuje šermířským vystoupením, turnajům a pravidelně se bije ve větších i menších bitvách.

Hypnotica
Skupina Hypnotica vznikla v roce 2011 především se záměrem vytvořit koncept profesionálních show, které nadchnou každého diváka a které budou srovnatelné, jak s profesionální českou, tak zahraniční scénou.
V jejich nabídce proto naleznete jak fireshow, tak light a UV show. Za dobu své působnosti se s show podívali nejen po celé České republice, ale také například do Rakouského Taxenbachu, na německý rytířský festival Kaltenberg nebo třeba na svatbu do Hotelu Palais Namaskar v Maroku.

PRODUKCE

Václav Veselý | zakladatel, ředitel a dramaturg
Eva Bicanová | administrace, pokladní
Martin Koudelka | jevištní mistr
Pavel Bečán | mistr zvuku a světel
Iva Pilcerová, Martin Betuštiak | prodej vstupenek a suvenýrů
Daniel a Martina Dvořákovi | catering
Pavel Kubelka, Ondřej Krejčík, Jan Kristián Fišera | stavby, koordinace
Tereza Tahadlová, Tomáš Vinduška | servis, asistence
Jakub Sloup, Tereza Velímská | filmový záznam, fotodokumentace